فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا در منزل

فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا

فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا در منزل توسط متخصصان ما در بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل تهران با هدف تسریع بهبودی و کاهش عوارض شکستگی ارائه می شود.

شکستگی مچ پا یک آسیب ارتوپدی شایع است که زمانی رخ می دهد که یک یا چند استخوان در مفصل مچ پا شکسته شود. آن را به عنوان یک قطعه ترک خورده در یک پازل در نظر بگیرید. مچ پا متکی به قطعات آن است که به آرامی با هم کار می کنند. وقتی شکستگی اتفاق می افتد، این هماهنگی را به هم می زند.

مچ پا یک مفصل پیچیده است که ساق پا و پا را به هم متصل می کند. این استخوان از سه استخوان اصلی تشکیل شده است: درشت نی، نازک نی و تالوس. این استخوان ها به هم می رسند و یک مفصل لولا را تشکیل می دهند و به پای شما اجازه می دهند بالا و پایین حرکت کند.

شکستگی مچ پا می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. شایع‌ترین آنها شکستگی مالئول جانبی (شامل نازک نی)، شکستگی مالیل داخلی (شامل استخوان درشت نی) و شکستگی دومالئولار (شامل درشت نی و نازک نی) است. هر نوع شکستگی ممکن است نیاز به رویکردهای متفاوتی برای درمان داشته باشد.

چرا شکستگی مچ پا اتفاق می افتد؟ آنها اغلب در نتیجه پیچ خوردگی یا ضربه ناگهانی به مچ پا رخ می دهند که فشار بیشتری را به استخوان وارد می کند تا بتواند تحمل کند. این می تواند در هنگام زمین خوردن، آسیب های ورزشی یا حتی یک گام اشتباه روی یک سطح ناهموار اتفاق بیفتد.

چگونه متوجه می شوید که مچ پای خود شکسته است؟ مراقب علائمی مانند درد شدید، تورم، کبودی و مشکل در تحمل وزن روی مچ پا آسیب‌دیده باشید. در صورت تجربه این علائم، ارزیابی حرفه ای ضروری است.

بهبودی از شکستگی مچ پا معمولاً شامل فیزیوتراپی و توانبخشی برای بازیابی قدرت و تحرک است.

 

فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا

ارگو تراپیست رضا مقتدایی

فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا در منزل

فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا برای کمک به بازیابی دامنه حرکتی، قدرت و ثبات در مچ پا بسیار مهم است. همچنین می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند و از آسیب های بعدی جلوگیری کند.

فیزیوتراپیست شما یک برنامه توانبخشی شخصی بر اساس نیازهای فردی و شدت شکستگی شما ایجاد می کند. این طرح معمولاً شامل ترکیبی از انواع تمرینات زیر است:

  • تمرینات دامنه حرکتی: این تمرینات به بهبود حرکت مفصل مچ پا کمک می کند. آنها ممکن است شامل نشان دادن و خم کردن پا، یا چرخش مچ پا در یک حرکت دایره ای باشند.
  • تمرینات تقویتی: این تمرینات به تقویت عضلات اطراف مفصل مچ پا کمک می کند. آنها ممکن است شامل استفاده از نوارهای مقاومتی، وزنه یا وزن بدن خود برای انجام تمریناتی مانند بالا بردن مچ پا، بالا بردن ساق پا و راه رفتن با انگشتان پا باشد.
  • تمرینات تعادل و حس عمقی: این تمرینات به بهبود تعادل و هماهنگی شما کمک می کند. آنها ممکن است شامل ایستادن روی یک پا، راه رفتن روی سطوح ناهموار یا انجام تمرینات روی تخته تعادل باشند.

متخصص فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا در منزل همچنین به شما یاد می دهد که چگونه درد و تورم خود را مدیریت کنید و چگونه فعالیت های خود را برای جلوگیری از آسیب مجدد اصلاح کنید.

طول درمان فیزیوتراپی شما بسته به شدت شکستگی و میزان بهبودی فردی شما متفاوت است. با این حال، اکثر افراد می توانند انتظار داشته باشند که برنامه فیزیوتراپی خود را در عرض 6-8 هفته تکمیل کنند.

نکات پایانی

در اینجا چند نکته برای استفاده حداکثری از فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ پا آورده شده است:

  • با تمرینات خود سازگار باشید. آنها را طبق تجویز فیزیوتراپیست خود انجام دهید، حتی اگر احساس درد ندارید.
  • به بدن خود گوش دهید. اگر یک ورزش خیلی دردناک است، آن را متوقف کنید و به فیزیوتراپ خود بگویید.
  • صبور باشید. بهبودی ناشی از شکستگی مچ پا به زمان نیاز دارد. سعی نکنید در بهبودی خود عجله کنید.
  • اگر در مورد فیزیوتراپی خود سوال یا نگرانی دارید، حتما با فیزیوتراپیست خود صحبت کنید.

 

 

بیشتر بخوانید :

فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ دست در منزل

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی زانو

فیزیوتراپی دست پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی در منزل پس از شکستگی

فیزیوتراپی در منزل شمال تهران

نویسنده

تاریخ انتشار

keyboard_arrow_up